شما در حال مشاهده هستید 1 از 101 ایده ستاره بر رشد فردی

1 از 101 ایده ستاره بر رشد فردی

سبک زندگی

1 از 101 ایده ستاره بر رشد فردی

همیشه میگن خودت باش این خودت کیه واقعا؟!

اولین ایده برای توسعه و رشد فردی یافتن نقطه درونی خودتان است. یافتن و پرورش خود واقعی به کمک میاد تا با اثر مرکب بهترین نسخه از خودتان را بسازید .

خود واقعی و مسیر اشتباه

حتما برایتان پیش آمده در مسیری قدم بر داشتید و لحظه ای ندایی به شما گفته مسیر را به اشتباه انتخاب کرده اید ، یه لحظه متوقف شدید و آگاهانه بررسی کرده اید و یافته اید ، بله این مسیر اشتباه است.

حال عده ای می گویند : این شانس است که به سراغ بعضی افراد می رود تا از ادامه مسیرهای اشتباه زندگی خودداری کنند. عده ای با باور های دیگر مانند فکر ، رحم خدا ، حس ششم ، حس خود انسان ، اما هر چه که باشد از درون ما سرچشمه می گیرد. و حتی زمانی که با خدای خودمان به صحبت مینشینیم صادقانه از خود صحبت میکنیم .

این نقطه درونی همان خود واقعی هر کسی است که بی نیاز از هر گونه بازی روزگار و نمایشی که گاهی مجبوریم در زندگی ایفا کنیم ، آزادانه عمل میکند.

آرامش درونی و رشد فردی

ارزش ها و هدف های درونی

تصور کنید شخصی از شما میخواهد که کاری برایش انجام دهید و شما توان نه گفتن به آن شخص را ندارید اما ندایی در درون شماست که میگوید قبول نکن !. به درون ذهنتان که رجوع میکنید می یابید که دلایلی وجود دارد که به هر نوعی خواسته واقعی خودتان را به شما یادآوری میکند.

این نقطه درونی را هر اسمی که دوست دارید بگذارید اما کشفش کنید.  نقطه درونی راهنمای خوبی برای ما در مسیر زندگی است. از کودکی همراه ما بوده و شاید خیلی جاها نادیده گرفتن همین نقطه و ندای درونی ، ما را به بیراه برده و باعث شده در زندگی احساس نارضایتی داشته باشیم.

حالا که نقطه درونی خودتون رو پیدا کردید ، ببینید از زندگی واقعا چه می خواهید ؟

آیا بحث با همسایه بدلیل اینکه ماشینش را در پارکینگ شما گذاشته در زندگی و ارزش های ما اثر مفیدی دارد؟ . آیا مجموع رفتارها و بحث های روزانه با کسانی که از آنها خرید میکنیم یا در خیابان با آنها مواجه می شویم و رفتارشان باعث رنجش ما میشوند ، هماهنگ با ارزش ها و اهداف ما در زندگی است؟.

من واقعا به برخی افراد که دارای آرامش درونی هستنند غبطه میخورم. به اینکه آنها هم دچار رنجش میشوند و گاه استرس به سراغشان می آید ولی خودشان را خوب کنترل میکنند.

اما آیا خود ما برای رسیدن به آرامش درونی تلاش میکنیم؟

رسیدن به آرامش درونی ، فقط با یافتن نقطه ی درونی و ارزش گزاری برای زندگی و در مسیر ارزش ها قدم برداشتن امکان پذیر می شود.

هر کدام از ما به درونمان که آگاه شویم مسایلی که برایمان واقعا اهمیت دارد جلوه میکنند. مثلا شاید شما به شغل پر درآمدی را پاسخ منفی دهید .چون خود کفایی برای شما ارزش بالاتری دارد .ترجیح میدهید بجای اینکه کسی به شما دستور دهد که چه کاری انجام دهید و درآمد و مزایای بالایی هم داشته باشید انتخاب میکنید خودکفا و خلاقانه کار کنید حتی اگر درآمد کمتری هم داشته باشید . پس اینجا خود کفایی و خلاقیت برای شما ارزش برتر میشود و هماهنگی زندگیتان با ارزش های درونی شما باعث آرامش درونی در شما می شود.

یک قصه مینیمال

ستاره سالها بود از همسرش بابت بی توجه هایی که نثار ستاره میکرد میرنجید. و همیشه میخواست به همسرش ثابت کند که زن توانمند و دلسوزی است. اما هربار به خودخواه بودن متهم میشد .

ستاره در خلوت خود بارها اشک میریخت. ولی وقتی به پاسخ یک سوال فکر کرد دنیای تفکراتش به دوران چرخیدن افتاد.

چرا گریه میکنم؟

برای چه ناراحت میشوم؟

دلیل گریه ها و رنجش ستاره این بود که همسرش اون رو نادیده می گرفت و به او بی توجهی میکرد.

از خودش پرسید:

آیا من به خودم توجه میکنم؟ آیا من به خودم اهمیت میدهم ؟ ارزشی که ستاره در زندگی برایش مهم بود داشتن خانواده ای آرام بود . پس تلاش برای اثبات اینکه همسرش به او توجه نمی کند جز اینکه آرامش را از زندگی دور میکرد و همسر را که همیشه زیر بار سرزنش بی توجهی بود بی توجه تر میکرد نتیجه دیگری در بر نداشت. و شکایت از اینکه چرا به من که اینگونه هستم توجه نمی شود استدلالی بر خودخواهی ستاره بود .

ستاره یافت برای آرامش خانواده اش باید هر کاری را که انجام می دهد بدون انتظار توجه و قدردانی باشد چون آرامش زندگی و همسرش ارزش واقعی زندگی اوست.

زمانی که با ارزش های خودتان زندگی کنید و با خود مهربانتر باشید. دیگران هم بیشتر به شما اهمیت میدهند و با شما مهربانتر خواهند بود.

این خودم همان نقطه درونی است که من می گویم .

حتما از امروز به بعد بیشتر نقطه درونی خودتان را در زندگی پیدا کنید و بهش علاقه مند باشید.

به ارزش هایی که در زندگی بری شما مهم هستند فکر کنید.

لیستی از ارزش های خودتان بنویسید .

و زمانیکه رفتارهای شما در تناقض با ارزش های شما پدیدار شد خود آگاه شوید .

نویسنده و کارگردان فیلم زندگی خود باشید  و هرجا صحنه ای به اشتباه میرفت کات دهید و صحنه را از نو تعریف و اجرا کنید.

اینجا تمرینی برایی یافتن ارزش های درونی خودتان قرار دادم . 

درخت ارزش های خود را بسازید.

این پست دارای 4 دیدگاه است

 1. مریم مهدوی

  سلام فاطمه جان‌بسیار خوب و ساده و روان نوشتید

  1. فاطمه خلقتی

   سپاس مریم بزرگوار و دوست داشتنی

 2. آزاده عبدالمنافی

  وقتی خودم برای خودم ارزشمند باشم وتوجه به نیازهای درونی خودم کنم دیگر احتیاجی به توجه دیگری نیست .

  1. فاطمه خلقتی

   درود بر شما آزاده جان ، کاملا درسته

دیدگاهتان را بنویسید