شما در حال مشاهده هستید چگونه نشخوارکننده ذهنی خوبی باشیم؟

چگونه نشخوارکننده ذهنی خوبی باشیم؟

چگونه نشخوارکننده ذهنی خوبی باشیم؟

اگر روزانه مغز شما مرکز پردازش افکار پراکنده است و گاهی انقدر کلافه میشوید که از خودتان عصبانی می شوید و می خواهید از مغزتان فرار کنید ، احتمالا نشخوراکننده ذهنی خوبی هستید ولی …

نشخوار ذهنی چیست؟

تصور کنید یک پیراهن زرد رنگ خریده اید ، هنگام برگشتن از بازار بارها از همراهیانتان می پرسید که آیا این قشنگ است ؟ بنظرت رنگم را سیاه نمی کند؟ زننده نیست و …

یا سوار خودروی تان شده اید و مرتب فکر میکنید آیا کمربند ببندید یا نه ! آخر یک خیابان کمربند نمی خواهد ! نه فلانی برای یک مسیر کوتاه کمربند نبست تصادف کرد فلج شد و …

و تمامی افکار که حول یک موضوع اعم از فلانی چرا این حرف را زد ؟! من چرا اینکار را کردم یا نکردم و ..

نشخوار ذهنی چه تاثیری روی مغز ما بجا می گذارد؟

همه ما می دانیم مغز مرکز فعالیت و پردازش امور روزانه ماست ، و هر چه درگیری های ذهنی ما بیشتر می شود. قدرت پردازش و تصمیم گیری برای مغزمان دشوارتر می شود. حالا ما مرکز پردازش ذهن خودمان را با افکار بیهوده پر می کنیم . چه اتفاقی می افتد؟

هنگام رانندگی حواسمان نیست تصادف می کنیم.

هنگام خرید کیف پولمان را جا می گذاریم.

در برنامه کاهش وزن به خوردن غذاهای مختلف برای آرام کردن ذهن پناه می بریم.

و در نتیجه شاید به این باور برسیم که ما آدم های بدشانسی هستیم که به هیچ کدام از آرزوهایش نمی رسد.

چگونه نشخوارکننده ذهنی خوبی باشیم؟ با پر و بال دادن به فکرهایی که نتیجه ی خاصی ندارند.

چگونه نشخوارکننده ذهنی خوبی باشیم؟ با جدا کردن تار و پود یک کار و نابود کردن مغز خودمان و ضایع کردن آن کار.

چگونه نشخوار کننده ذهنی خوبی باشیم؟ با گیر دادنو چفت شدن به مسایل و عدم انعطاف پذیری.

پیشنهاد میدم این مطلب رو بخونی :

نشخوار ذهنی و مینیمالیسم

نشخوار ذهنی و مینیمالیسم

شاید پاسخ این سوال که چگونه نشخوار کننده ذهنی خوبی باشیم؟ را خودمان بیش از هرشخص دیگری بدانیم.

تصور کنید روزهایی که میخواستید از ذهنتان فرار کنید یا محکم آن را به دیوار بکوبید.

این مغز ماست که آرام سر جای خودش نشسته و با کسی دشمنی ندارد.

ممغز شما مینیمالیسم و نشخوار ذهنی

از صبح که بیدار می شوید و مغز شما بصورت رسمی کار خود را فعال می کند هر اتفاق و افکاری را که وارد آن می کنید در عملکرد شما تاثیر گذار است و حتی شبها بخاطر حجم افکار زیادی و اغلب بیهوده مغز نمی تواند استراحت کند و شما را با خواب های آشفته درگیر میکند.

چه کسی مسئول این ناآرامی است؟ قطعا خودمان

اصل مینیمالیسم بر پایه ساده گرایی است. ساده گرایی به معنی ترک زندگی و حبس در قفس برای فرار از مشکلات نیست.

در طراحی مینیمالیستی ، طراح با حذف وسایل اضافی که کاربردی ندارند به خلوت سازی محیط کمک می کند . اما مسئول بهم ریختگی ذهنمان خودمان هستیم و تمام افکار بیهوده که فکر میکنیم بدلیل دقت بالا و تیزبینی ماست که به آنها فکر میکنیم جز آشغال هایی که وسط چرخ دنده های مغزمان گیر می کنند و فعالیت ذهنی ما را مختل می کنند و نتیجه ای جز کلافگی و خستگی برای ما ندارند ، چیز دیگری نیستند.

طراحی مینیمالیستی و سامان دهی نشخوارذهنی

شما طراح زندگی خودتان هستید. بپذیرید نمی شود همه چیز را باهم خواست . برای خودتان ارزش های اصلی زندگیتان را بنویسید و در زمان تصمیم گیری نگاهی به ارزش هایتان بندازید .

اگر شما یک بلوز زرد خریده اید آن را دوست داشته باشید و از پوشیدن آن لذت ببرید اگر هم واقعا احساس می کنید بلوز زرد دوست ندارید آن را نخرید. ولی دیگر راجع به همهمه های ذهنی بلوز زرد فکر نکنید.

یکی از مسایلی که به شما کمک میکند زندگی مینیمال و شادی داشته باشید مهربانی با خودتان و دیگران است.

به خودتان مطمئن باشید و از خلوت سازی ذهن خود استقبال کنید.

پیشنهاد میدم این مطلب رو بخونی :

خلق محیط مینیمالیستی و دوری از نشخوار ذهنی

یکی از مسائلی که باعث ایجاد نشخوار ذهنی در شما می شود ، بهم ریخته بودن محیط است برای هرکدام از وسایلتان جای مخصوص داشته باشید.

اکثر افراد خانه های شیک و مرتب دارند و گاها میز و وسایل گران قیمت ، ولی نقش قرار دادن هر وسیله و سندی در جای خودش در داشتن آرامش ذهنی خیلی موثر است.

با خودتان صادق باشید . اگر بارها به مشکل برخوردید و دنبال شناسنامه یا هر مدرک دیگری گشته اید و کلافه شده اید بدانید بهتر است در نظم بخشی به وسایلتان تجدید نظر کنید.

نظم بخشی وسایل و مدارک ، این کار به ظاهر ساده بارها میتواند شما را از دام نشخوار ذهنی و درگیری با خودتان نجات دهد.

روابط مینیمالیستی و دوری از نشخوار ذهنی

همین امروز لیستی از افرادی که در شما درگیری ذهنی و استرس ایجاد می کنند و افرادی که به شما احساس آرامش می دهند تهیه کنید .

من با قطع روابط با افراد موافق نیستم .چرا که اگر شما مدیریت روابطتان را بدست بگیرید به راحتی با تمام اشخاص ارتباط برقرار می کنید.

آگاهی داشتن نسبت به خودتان ، احساساتتان و افرادی که با آنها در ارتباط هستید ، میتواند دستورالعملی ذهنی برای نوع رفتار شما در محیط های متفاوت به شما بدهد.

مثلا بدانید اگر باید در مهمانی باشید که افرای وجود دارند که مادام شما را با لباس و ظاهرتان درگیر می کنند. بهتر است از قبل با خودتان صحبت کنید که اعتماد به نفس داشته باشید و بخاطر حرف های دیگران آرامش ذهنی خودتان را سلب نکنید. و همچنین در آن مهمانی به کارها و صحبت با افرادی مشغول شوید که به شما حس خوشایندی می دهد .

اگر افکار و روابطتان را مدیریت کنید و خودتان را آنگونه که هستید دوست داشته باشید قطعا مهمانی شادی پیش روی شما خواهد بود.

مینیمالیسم و تصویر سازی

به راحتی و خیلی ساده و به دور از خیال پردازی خودتان را در موقعیت های مختلف که باعث میشود درگیر افکار مزاحم شوید ، تصور کنید ، حالا چه کاری باید انجام دهید که ذهنتان را بیهوده درگیر نکنید؟

چگونه نشخوارکننده ذهنی خوبی باشیم؟ با نیاندیشدین درباره خودمان و ارزش ها و افکارمان

اگر به خودتان اعتماد کنید و برای یافتن راه هایی که در زندگی شما را به مطلوبتان می رساند تلاش کنید نه تنها یک نشخوارکننده ذهنی خوبی نخواهید بود بلکه شخصی با مدیریت افکار خود هستید.

شما برای فرار از نشخوار ذهنی چه کارهایی انجام می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید