سبک زندگی

سبک زندگی
فاطمه خلقتی
فاطمه خلقتی

نویسنده و ایده پرداز

سبک زندگی یا لایف استایل

سبک زندگی

فاطمه خلقتی هستم و اینجا درباره سبک زندگی تجربه خودم رو با توجه به مطالعاتی که در این زمینه داشتم ، نوشتم. خوشحال میشم شما هم نظر و تجربه خودتون از داشتن یک سبک زندگی رو برام بگید.

سبک زندگی چی هست و چی نیست؟

سبک زندگی ، سبک روزانه ، لایف استایل  Life Style ، اولین بار توسط آلفرد آدلر روان‌شناس اتریشی استفاده شد که بصورت ساده میتونه علایق، نظرات، رفتارها و جهت‌گیری رفتاری یک فرد، گروه یا فرهنگ جهت بده ، سبک زندگی ، شیوهٔ زندگی خاص یک فرد، گروه، یا جامعه است.

پس سبک زندگی تقلید از دیگران نیست و گاه افرادی به اشتباه برای اینکه میخوان شبیه شخصی بشن ازش تقلید میکنن.

بنظر شما فرق بین تقلید از دیگران و الگوبرداری چی هست؟

من که میگم زمانی که آدم شناخت نسبی از خودش و دیگران داشته باشه میتونه رفتارها و عادتهای خوب رو از دیگران الگو بگیره مثلا صبح زود بیدار شدن ، یا داشتن انگیزه برای پشتکار و تلاش در یک هدف ، سالم غذا خوردن و …

در الگو برداری ما به رفتارهایی که منجر به یک موفقیت شده نگاه میکنیم و سعی میکنیم اون عادتها و رفتارها رو در زندگیمون لحاظ کنیم تا به موفقیت مورد نظرمون برسیم و در نهایت برای انجام هر کاری به خودمون تکیه داریم و چهارچوبی که در زندگی برای خودمون داریم.

اما در تقلید آگاهی برای اینکه چرا من دارم این کار رو انجام میدم ؟شاید بدرستی وجود نداره ، شخص نگاه میکنه میبینه فلانی از لباس های قشنگش توی اینستاگرام عکس گذاشته و با این عکسا کلی فالور جمع کرده و پولدار شده ، میره خودش رو به آب و آتیش میزه تا عکس جمع کنه بزاره اینستاگرام پولدار بشه و مثال های دیگه …

خوشحال میشم در بخش نظرات شما هم دررابطه با تقلید و الگوبرداری مثالی دارید برام بنویسید.

سبک زندگی و کارهایی که در طی روز انجام میدیم.

بنظر شما میشه از صبح تا شب در شبکه های مجازی چرخید و فیلم دید و هر شب پیتزاهای پرکاری خورد و هدف و برنامه خاصی نداشت و تبدیل به یک نقاش خوب یا ورزشکار خوب شد؟!

مسلما نه !

اگرچه بعضی افراد میگن فلانی شانس داشته یهو پولدار شده…

نمیدونم شما به شانس اعتقاد دارید یا نه؟! ولی من به شانس اعتقاد دارم ، البته یه زمانی برای اینکه میخواستم ثابت کم همه چیز با تلاش به دست میاد منکر شانس در زندگی میشدم اما با درک بیشتر این قضیه به این نکته رسیدم که میشه خودت رو برای شانس های زندگی آماده کنی !

من اینجا در

برات درباره شاخص های هفت گانه شانس گفتم.

 

خب بریم سر صحبت خودمون که هیچ موفقیتی مثل قهرمان المپیک شدن یا یه نقاش ماهر شدن بدون داشتن یسری رفتارها و تکرار اونها بدست نمیاد.

دارن هاردی در کتاب اثر مرکب نتیجه بدست آوردن موفقیت را در شناخت یک رفتار یا عادت و تکرار اون معرفی میکنه.

تصور کنید شخصی دچار اضافه وزن هست و میخواد بدن ورزشکاری داشته باشه

آیا این شخص میتونه بدون تغییر رفتارهایی که منجر به ساخت این بدن شده مثل پرخوری و کم تحرکی ، اندام متناسب بسازه؟ بازهم قطعا خیر .

باید با یه برنامه ورزشی یا پیاده روی های منظم ، بنا به هدفی که برای ساخت بدنش میخواد دنبال کنه از کم شروع کنه و با تکرار همیشه اون رفتار ها در برنامه روزانه اش عادت سازی کنی تا با داشتن عادت هایی مثل سالم خوری و تحرک مناسب و انجام حرکات ورزشی متناسب با هدف ، به مقصد برسه و برای ماندگاری بازهم اون رفتارها رو تکرار کنه .

این معنی سبک زندگی به شکل ساده هست.

سبک زندگی : شناخت رفتار و عادت و تکرار اون در زندگی برای رسیدن به نتیجه خاص

تصور کنید شخصی میخواد 100 کتاب بخونه یک هفته روزی یه کتاب بخونه بعد خسته بشه و ادامه نده ، کتابها خوانده نشده باقی میمونن…

اما اگر برای شروع روزی ده دقیقه مطالعه رو جز رفتار و عادت زندگیش قرار بده با تکرار و گذشت زمان میتونه کلی کتاب بخونه و سطح آگاهیش رو بالا ببره.

در واقع باید مطالعه رو جز سبک زندگی خودش قرار بده تا با داشتن عادت مطالعه تبدیل به فردی کتاب خون بشه.

فرمول سبک زندگی

شناخت رفتار موثر + تکرار = عادت سازی رفتار

عادت سازی رفتارهای موثر + تکرار منظم = ساختن سبک زندگی

پس برای ساختن سبک زندگی یا لایف استایل خوب تو زندگی بهتره شناخت و آگاهی از خودمون اهدافی که میخوایم تو زندگی داشته باشیم و رفتارهایی که برای رسیدن به آنچه دلخواه ما هست ، موثر هستند رو بالا ببریم.

پیشنهاد میدم این مطلب رو بخونی و نظر خودت رو بهم بگی.

سبک زندگی مینیمال

گاهی برای شناخت بیشتر سبک زندگی میتونیم پا رو فراتر بزاریم و فقط به اهدافمون بسنده نکنیم فکر کنیم که ارزش های ما تو زندگی چه چیزهایی هستن و با دانستن ارزش های زندگی خودمون آرامش بیشتری رو به زندگیمون وارد کنیم.

پیشنهاد میدم بخونی :

مینیمالیسم سبکی از هنر که در طراحی ، موسیقی ،نویسندگی و معماری جای خودش رو باز کرده اما امروزه با توجه به همهمه های زندگی راه و روش های مینیمالیستی در زندگی باعث میشه با حذف خیلی از شلوغی هایی که درگیرشون هستیم و واقعا در سبک زندگی ما جایی ندارن ولی طبق عادت های گذشته یا شیوه هایی که دنیا و کسب و کارها بکار میگیرن تا توجه ما رو جلب کنن به آرامش ذهنی بیشتر برسیم داشتن آرامش ذهنی به ما در داشتن یک سبک زندگی شاد کمک میکنه

با داشتن آرامش ذهنی تبدیل به فردی مهربانتر میشیم .

پیشنهاد میدم بخونی و درباره مهربانی نظرت رو بهم بگی.

همچنین آرامش ذهنی به ما کمک میکنه در تصمیم های زندگی انتخاب های آگاهانه و هدفمند داشته باشیم و انتخاب های ما هستن که زندگی رو برای ما و فرزندانمون میسازن.

تصور کنید شما استرس این رو دارید کودک شما از قافله استعداد عقب نیافته!

ممکنه اون رو به کلاس های مختلف بفرستید تا خیالتون راحت باشه که مهارت های لازم رو میبینه.

حق دارید! نگران هستید و میخواین در این دنیای پر تلاطم برای فرزند خودتون چیزی کم نزارید و قطعا کلی برای اون هزینه میکنید ، اما وقتی به نتیجه دلخواه نمیرسید احساس سرخوردگی ، بی اعتمادی و از دست رفتن مال و وقتی که از دست رفته شروع میکنه به آزار دادن شما

فقط با انتخاب های درست هست که میشه به هدف های خوب رسید.

پیشنهاد میدم اگر در خوزستان زندگی میکنید لینک زیر رو ببینی و نظر ارزشمند خودتون رو بهم بگید.

کلام آخر سبک زندگی

سبک زندگی به ما در داشتن زندگی آرام و موفق برای خودمون و فرزندانمون کمک زیادی میکنه ولی سبک زندگی خودمون رو خودمون باید بسازیم.

یک تمرین ساده برای سبک زندگی

امروز بنویس دوست داری تبدیل به چه شخصی بشی ؟ تصور کن دوست داری چه اندامی داشته باشی؟ چه فرزندی داشته باشی؟ چه رفتارهایی در زندگی داشته باشی؟

با فکر کردن به اهداف و ارزش های خودت و تصویر سازی اون ها در زندگیت…

حالا بنویس چه رفتارهایی رو باید تغییر بدی و چه رفتارهایی رو باید تقویت کنی؟

بهترین راهکار صحبت کردن مفید با خودت هست.

من اطمینان دارم که خود درونی تو همه چیز رو میدونه و میتونه بهترین راهنما برای تو باشه.

فقط یادت باشه عملکرد روزانه هر شخص هست که زندگی اون رو میسازه.

پیشنهاد میدم این مطلب رو بخونی :

شما هم نظرت رو درباره سبک زندگی برام بنویس .

دیدگاهتان را بنویسید

×
×

سبد خرید

بستن پنل