شما در حال مشاهده هستید مدیر مینیمال جلسه اول

مدیر مینیمال جلسه اول

کارگاه آموزش مدیریت ساده کار و زندگی

مدیر مینیمال جلسه اول

مدیریت یکی از مهم ترین فعالیت ها در زندگی اجتماعی بشر امروز است .

مدیریت از دیدگاه متفاوت تعاریف متفاوتی دارد. اکثر صاحبنظران مدیریت را تلفیقی از علم و هنر می دانند .مدیریت در جنبه های جزء و تعاریف در زیر مجموعه ها دقیق تر و علمی تر تعریف می شود . ولی آنچه که برای همه پر واضح است مدیریت هنر تصمیم گیری و عملکرد صحیح و بهینه است.هنری که در هرکجای زندگی می توان با تکیه بر آن زندگی و کسب و کار بهتری ساخت

مینیمالیسم در مدیریت

آشنایی من با مینیمالیسم از هنر مینیمالیسم در معماری آغاز شد و در سفری بر سایر هنرهای تجسمی مانند هنرهای بصری و گرافیک ، ادبیات و فشن در مینیمالیسم داشته ام.

مینیمالیسم هنر طراحی مبنی بر ساده گرایی و حذف اضافات و هنر موجز گویی است. این اصل از مینیمالیسم در هر کجای زندگی میتواند نقش پررنگی داشته باشد.

در هر هنری که وارد می شوید اگر بر اصول تاکید کنید و آن اصول را پیوسته اجرا کنید موفق خواهید شد.

شاید از کودکی در ذهن ما نقش بسته که برخی کارها بسیار دشوار است.

اما تصور کنید چه می شود که یک نفر قهرمان رانندگی فرمول یک می شود؟

برای همه ما مسلم شده که یک شبه به این مهارت و موفقیت دست نیافته ولی زندگی کردن را هم برای فقط قهرمان شدن تعطلیل نکرده است.

اگر طرفدار مسابقات فرمول یک باشید شاید مثل من از هواداران لوئیس همیلتون باشید که البته در این فصل از مسابقات حریف قدرتمندی مثل مکس وستپرن دارد ، شخصی که 7 فصل قهرمانی دارد و 100 مین قهرمانی خود را گذرانده حالا به حریف جوان و تازنده ای برخورد میکند و به چالشی جالب دعوت می شود.

اما همین شخص در حوزه مد و لباس هم فعالیت دارد و تفریحات و ورزش های خود را هم در حین چنین فصل پر چالشی دنبال می کند.

زمانی تصورم این بود کسانی که به موفقیت های بزرگ دست می یابند ، خود را از برخی تفریحات و زندگی کردن ها محروم میکنند.

اینجا مدیریت جلوه اصلی خود را نشان می دهد.

قهرمانی مانند همیلتون و سایر افرادی که شما می شناسید و برایتان قابل تقدیر هستند ، جز با فنون مدیریت کردن کار و زندگی در کنار رشد فردی که دارند . چگونه می توانند به این جایگاه برسند؟

من عقیده دارم هر فردی می تواند به نسبت شرایط و موقعیت خودش موفق باشد و امور روزانه و کارها و زندگی خود را مدیریت کند.

من عقیده دارم که مدیریت تلفیقی از علم و هنر است که درون هرشخصی نهفته و فقط کافی است با یافتن درون خودتان و مدیریت ذهن ، وسایل و احساساتتان زندگی شادی برای خودتان طراحی کنید.

من عقیده دارم مینیمالیسم در مدیریت وارد می شود تا آن کوه عظیمی که از مدیریت در ذهنتان ساخته اید که فتح قله را دشوار کرده به تپه ای سرسبز تبدیل شود تا براحتی بر روی تپه ایستاده و از مشاهده زندگی خود لذت ببرید.

مدیریت کردن فقط برای افرادی که صاحب کسب و کاری هستند یا پست مدیریت در یک سازمان را دارند نیست ، مدیریت برای همگان لذت بخش است .

مدیریت دنیای پر استرس نیست مدیریت دنیای پر از اطمینان و آرامش و حضور شادی در زندگی است.

مدیریت در صحنه با مدیر ظاهر می شود تا هر شی و شخصیتی در صحنه زندگی سر جای خودش قرار بگیرد.

مدیریت و مدیر بودن

هنری فایول می گوید مدیران پنج وظیفه دارند:

برنامه ریزی

سازمان دهی

رهبری

هماهنگی 

کنترل

و پیتر دراکر وظیفه مدیران را بازاریابی و نوآوری می داند.

از تعاریف بالا بصورت خلاصه می توان گفت لازمه مدیر بودن داشتن مهارت اولویت بندی ارزش ها و کارها و کنترل کردن کار و زندگی و توانایی معرفی خود و انجام کارهای خلاقانه است که در زندگی هر شخصی می تواند بخوبی میسر شود .

ساده گرایی در مدیریت

مدیریت برای همه قابل اجراست.

مدیریت یعنی هنر ارتباط برقرار کردن صحیح با افراد

مدیریت یعنی تنظیم فرمول های ساده برای گرفتن تصمیم های درست

و مدیر مینیمال کسی است که بجای فکر کردن های زیادی بر روی موضو عات مهم متمرکز می شود.

مدیر مینیمال کسی است که آگاهی نسبت به خود و ارزش ها و اهدافی که دنبال می کند دارد.

در تعریفی از تقسیم بندی سیستم ها در کتاب مدیریت عمومی دکتر سید مهدی الوانی ، سطح هفتم انسان است که ویژگی عمده آن خود آگاهی اوست.

به اعتقاد من مدیر مینیمال شخصی است که از ویژگی خود آگاهی خود استفاده کند.

خود آگاهی و مدیر مینیمال

در کارگاه مدیر مینیمال جلسه اول درباره خود آگاهی بیشتر متمرکز می شویم.

بیایید کمی باهم ذهن انسان را بررسی کنیم. استیو اسلومن و فیلیپ فرنباخ در کتاب توهم آگاهی به این نکته اشاره دارند که ذهن انسان ، هم نبوغ آمیز عمل می کند و هم اسف بار ، هم درخشان ظاهر می شود و هم نابخرد.

انسان ها قادرند که چشمگیرترین دستاوردها و شاهکارها را به ارمغان آورند.از کشف هسته اتم در سال 1911 تا سلاح های اتمی مگاتنی تنها 40 سال طول کشید. آتش را مهار کردیم ، نهاد های دموکراتیک خلق کردیم ، بر روی ماه راه رفتیم و گوجه های اصلاح شده ژنتیکی تولید کردیم . ما قادریم به همین شکل به طرز چشمگیری غرور و بی باکی را به نمایش بگذاریم.هرکدام از ما مستعد خطا کردن است و گاهی غیر منطقی و بیشتر وقت ها نادان هستیم.

چگونه است که مردم هم زمان ما را با نبوغ خود مبهوت و با نادانی خود ناامید می کنند؟

این نکته را عنوان کردم که بگویم اگر شما هم گاهی اقرار کرده اید که فلانی نادان است ، نادانی در انسان امری طبیعی است.

اما چه کسانی می پذیرند که نمی دانند و در صدد کسب آگاهی تلاش می کنند؟

اولین قدم برای داشتن مدیریت در کسب و کار و زندگی خودمان این است که بپذیریم همه مسایل را نمی دانیم اگر چه گاهی با نبوغ خودمان دیگران را به شگفت آورده ایم بازهم در مسایلی کاملا نا آگاه هستیم.

تصور کنید وجود ما هم مانند دنیای پیرامون مان است. یک سیستم کامل و هوشمند ، حال این سوال پیش می آید .” چقدر به سیستم وجود خودتان آگاه هستید؟ “

چقدر خودتان را می شناسید؟ تا چه اندازه با ارزش ها ، علایق و اهداف خودتان آشنایی دارید؟

پاسخ به این سوال ها و سوال های مرتبط با خودتان باعث می شود شناخت  نسبی از خودتان پیدا کنید و در زمان تصمیم گیری بر مبنای خودآگاهی از از خودتان سراغ داید تصمیم های بهتر بگیرید.

مثلا زمانی که شما می دانید کباب کوبیده را بیشتر از خورشت فسنجان دوست دارید زمان انتخاب غذا از منوی رستوران راحتتر و با سرعت بیشتری غذا انتخاب میکنید.

مدیر مینیمال لیستی از ارزش ها و اهداف خود دارد و با اعتماد به خود و آگاهی که از خواسته ها و اهداف خود سریعتر و بهتر تصمیم می گیرد.

چگونه خودمان را مدیریت کنیم؟

  • پذیرش : بپذیرم که ما همه چیز را نمی دانیم ، پذیرش عدم وجود آگاهی کامل ذهن ما را بسوی ورود اطلاعات جدید باز می کند و هر چه اطلاعاتمان نسبت به محیط پیرامون و حتی نقاط ضعف و قوت خودمان بالاتر رود تصور شفاف تری از وقایع خواهیم داشت.
  • خوب گوش دادن : به صداهای پیرامون خود گوش دهیم . صدای کسانی که دوستشان داریم صدای کسانی که دوستشان نداریم . تصور کنید یک نفر در حال انتقاد کردن از شماست؟ چه واکنشی نشان می دهید ؟ سریع می خواهید به او ثابت کنید که اشتباه می کند؟ اعتماد به نفستان پایین می آید و دچار خود سرزنشی می شوید؟ یا بدون قضاوت به حرف های او گوش می دهید و با کمی تامل اگر نیاز باشد نظر خود را در مورد مواردی که قبول دارید و یا قبول ندارید می دهید؟ یکی از مزایای گوش دادن ورود اطلاعات به مغز برای تحلیل بهتر است.
  • شناخت : به دوست داشتن های خود فکر کنید. به کسانی که آنها را دنبال می کنید . به کسانی که با آنها خوشحال هستید و به شما حس خوبی می دهند ، به کسانی که آنها را دوست ندارید و حس بد از آنها می گیرید. به چرایی این علایق و خواسته ها فکر کنید.
  • ساختن درخت زندگی : لیستی از ارزش های خود بنویسید و سه ارزش اصلی را تنه درخت خود قرار دهید و سپس با ارزش های دیگر زندگی تان به درخت شاخ و برگ دهید.این کار به شما کمک می کند بدانید چه چیزهایی برای شما اهمیت دارد.
  • زمان بندی و اولویت بندی کردن : زمانی که شناخت تان از خودتان و ارزش ها و موارد مهم زندگیتان بالاتر برود می توانید در نظر بگیرید که در طی روز روی چه کارهایی باید بیشتر تمرکز کنید.
  • برنامه ریزی : برنامه ریزی پروسه ساده اما دقیقی است که در آینده درباره آن سخن خواهیم گفت اما برنامه ریزی به نظم دادن به زندگی شما کم شایانی خواهد کرد.
 
 

تمرینات مدیر مینیمال جلسه اول

  • 5 تعریف از مدیریت بنویسید :

مدیریت یعنی …

مدیریت یعنی …

مدیریت یعنی …

  • به ارزشهای زندگی خود فکر کنید و آنها را روی کاغذ بنویسید و درخت ارزش زندگی خود را بسازید.
  • امروز به خودتان نامه بنویسد و از خودتان و آرزوهایتان بگویید.
  • تعاریف مدیریت خود را در بخش دیدگاه با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید