شما در حال مشاهده هستید سبک زندگی مینیمالیسم و یافتن نقطه درونی

سبک زندگی مینیمالیسم و یافتن نقطه درونی

لایف استایل مینیمال

سبک زندگی مینیمالیسم و یافتن نقطه درونی

اینجا از یافتن نقطه درونی برای لایف استایل مینیمال و داشتن سبک زندگی هدفمند گفتم شما هم تجربه و نظرت رو برام بنویس.

نقطه درونی چی هست؟

همه ما در درون خود ندایی داریم ، ندایی که ما را بهتر از هرکس دیگری میشناسد. شما ممکن است آن را کائنات ، روان ، خود برتر ، روح مقدس ، شهود ، نیرو یا روح بگذارید. اسم اون نقطه درونی شما آن قدر اهمیت ندارد ، بلکه مهم این است که یاد بگیریم به نقطه درونی خودمان به ندای درونی خودمان با عقل و احساسی که داریم گوش بدهیم .

نقطه درونی احساس یا عقل؟

همیشه برای ما از جدال بین عقل و احساس گفتن. من اعتقاد دارم حس از فکر میاد.

بیایید تصور کنید شما نسبت به کسی ذهنیت بدی دارید خب نمیتونید نسبت به اون شخص احساس خوبی داشته باشید. البته یادآوری کنم که من درباره ذهنیت ها و احساساتی که داریم و اینکه چقدر این ذهنیات و احساسات درسته ؟! وجود یا عدم وجود عشق های در نگاه اول و حس ششم صحبتی نمیکنم . این به جهان بینی و نگرش هر شخص بر میگرده.

ولی اعتقاد دارم هر شخصی زمانیکه به ذهن ، حس و نطقه درونی خودش راه پیدا کنه ، میتونه اعتقادات خودش رو بسازه . و زندگی همه ما بر اساس رفتارها ، افکار و احساسات و ذهنیاتی است که از درون ما شکل میگیرد. البته همین رفتارها و عادت های روزمره شماست که سبک زندگی شما رو میسازه.

اولین قدم مینیمالیسم برای یافتن نقطه درونی

راه و روش های مینیمالیستی بر اساس یافتن ارزش ها و اهداف مهم زندگی است.

آشنایی من با مینیمالیسم از سبک های معماری شروع شد ، آشنایی با فضاهای خلوت و آرامش بخش … . بعد از دنیای فشن سر درآوردم و یافتم دلیل جذابیت خیلی از مدل های لباس وجود سادگی در فرم و طراحی لباس است … بعد در گرافیک و طراحی بیشتر شگفت زده شدم و در داستان های مینیمال بیشتر… .

مینیمالیسم در صنعت های هنری بر سادگی و دوری از هرگونه ابهام و پیچیدگی تاکید دارد.کسانی که با کار طراحی آشنایی دارند میدانند که برای داشتن یک طرح زیبا و خلاقانه باید توانست مفاهیم را به ساده ترین شکل ممکن بیان کرد.

اعتقاد من اینه مینیمالیسم تنها یک هنر نیست ، سبک زندگی است . سبک زندگی که در آن شما اساس طراحی زندگی خودتان را بر مبنای ارزش های واقعی زندگی و اهدافی که میخواهید در زندگی دنبال کنید قرار می دهید. مینیمالیسم هنر زندگی هدفمنده که با یافتن خود واقعی تعیین ارزش های واقعی زندگی و زندگی بر اساس اونها شکل میگیره.

شما در مسیر زندگی که درون آن از چیز هایی که دنبال میکنید آگاه هستید و میدانید ارزش و هدفتان در این مسیر چیست؟ ، از مسیر بهتر لذت میبرید تا زمانیکه هر روز با کوهی از ابهام و اضطراب های ناشی از بلاتکلیفی به مسیر زندگی وارد شوید.

اولین قدم

پس اولین قدم برای زندگی هدفمند و سبک زندگی یا لایف استایل مینیمال ، رسیدن به نقطه درونی و توجه به ارزش های واقعی خودمان است.

تمرین 1: یافتن ارزش های زندگی

دومین قدم مینیمالیسم برای یافتن نقطه درونی

تصور کنید دانه ای را پیدا کرده اید و آن را میکارید تا رشد کند و شما حاصل تلاش روزانه خودتان را برای رساندن دانه به درخت ببینید. در این مسیر چه کارهایی انجام می دهید؟

دانه را در خاک مناسب آن دانه می کارید.

بر اساس نوع دانه میزان آبیاری و نور را تعیین میکنید.

حالا تصور کنید دانه در باغچه کاشته شده باشد . علف های هرز را از دور و بر گیاهتان دور میکنید و اجازه نمیدهید علف های هرز به گیاه نزدیک شوند تا مانع رشد گیاه شما نشوند.

نقطه درونی شما هم همان دانه بالقوه ای است که ماهیت آن رشد و تکامل است و در مسیر رشد نیازمند وجود توجه هایی است که شما به او می کنید ، توجه بیش از اندازه و بی توجهی کامل هردو به یک اندازه مانع رشد و تکامل دانه می شود.

تعریف شما از توجه به خود چیست؟

تعریف من از توجه به خود یافتن مسائلی است که در زندگی باعث شادی ما می شود و همچنین امکان وجود اینها به دست خودمان است.

مثلا اگر شما بگویید من برای خوشحالی دلم میخواهد فلانی اینگونه رفتار کند خب این توجه به خود نیست توجه به دیگری است.

بیایید با خودمان صداق تر باشیم چند بار برای خوشحالی و داشتن آرامش انتظار کشیدیم دیگران کارهایی را برایمان انجام دهند یا حتی برای خودشان؟! .

هر زمان انتظارات ما از خودمان نباشد و از دیگران باشد معمولا با دلسردی از اینکه ما نمیتوانیم در زندگی خوشحال باشیم و باید بسوزیم و بسازیم مواجه می شویم.

تا حالا به این نکته فکر کردید ؟ اگر تمام دانسته های خودتان را بجای دیکته کردن به دیگران برای داشتن زندگی ، با خودتان همراه کنید و تبدیل به عملکرد های موثر کنید ، حالا شما الگویی از دانسته های خودتان که به اجرا درآمده و باعث تغییرات مثبت در زندگی شما شده دارید و این الگو خود بیانگر آنچه است که شما می کوشید به دیگران بگویید ولی کسی توجهی نمیکند.

البته به یاد داشته باشیم مسیر زندگی هرشخصی مسیری آزاد است برای انتخاب…

اعتقاد من بر اینه که زندگی هر شخص بر اساس خواسته های هرشخص بنا بشه زیباست و نه ما مجبوریم با اعتقادات دیگران زندگی کنیم نه دیگران مجبورند با اعتقادات ما زندگی کنند.ولی زمانیکه در محیطی به اسم جامعه قرار میگیریم اندکی شاید هم در جوامعی مثل جامعه ما بیشتر از اندک اختیار از کف می روند و ما باید خودمان را به گونه ای پرورش داده باشیم که در کنار داشتن اعتقادات خودمان به اعتقادات دیگران و قوانین حاکم بر جامعه و خصوصا عرف جامعه احترام بگزاریم.

معنی آزادی اغتشاش و تحت تاثیر قرار گرفتن نیست ، کسی که خودش را پیدا کند برای هرکاری دست به هرکاری نمیزند.چون متوجه وجود ارزشمند خودش خواهد شد.

تفاوت میان ارزش و هدف چیست؟

تصور کنید هدف شما کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام باشد . برای این هدف تلاش میکنید و به آن می رسید.

بعد از رسیدن به هدف چه اتفاقی می افتد؟

تا حالا دیده اید افرادی را که بعد دوباره چاق می شوند؟

ما هرگز، آن وطور که به اهدافمان می رسیم به ارزش هایمان نمیرسیم.

در صورتیکه ارزش های ما زیر بنای اهداف ما هستند و در دراز مدت ارزش های ما هستند که به ما انگیزه می دهند.

من کاهش وزن چشم گیری داشتم با ورزش و برنامه غذایی بعد از مدتی خصوصا مهاجرت مربی که باهاش وقت میگزروندم علیرغم اینکه از بچگی عاشق رقصیدن و ورزش کردن بودم کمی دچار دلسردی شدم و یه مقدار از وزنم دوباره به بدنم برگشت.

اوایل حس سرخوردگی داشتم که از بدنی که داشت فوق العاده میشد به یک بدن تو پر معمولی رسیدم.

نگاه به ارزش ها

به خودم نگاه کردم به راستی در زندگی چه می خواهم؟

ارزش من در زندگی داشتن بدنی قوی و سالم و در عین حال متناسب بود. پس نیازی به هزینه های گزاف و رزیم های پر خرج ورزشکاری نبود . فقط کافی بود کارهای درست ، تغذیه سالم و ورزش رو در سبک زندگی خودم قرار بدم تا همیشه وجود این ارزش در زندگیم حس شود و از بودن در این مسیر بدور از هرگونه نگرانی لذت ببرم.

وقتی هدف جدیدی تعیین می کنیم ، مثلا رفع انباشتگی کردن ماهانه از یک منطقه اصلی خانه مان تا شش ماه آینده ممکن است هجوم هیجان و انگیزه را احساس کنیم. اما وقتی چند ماه می گذرد و آن هجوم آرام آرام رنگ می بازد ، آگاهی از ارزش نهفته در هدف شماست که شما را تا خط پایان می کشاند.

ارزش های شما باعث رسیدن به آرزوهای شما هستند.

دوست داشتی بخون :

سبک زندگی مینیمال و راهبردهایی برای رفع انباشتگی خانه

شما هم نظر و تجربه با ارزشت رو برام در قسمت دیدگاه بنویس.

این پست دارای 4 دیدگاه است

 1. لیلا

  هر زمان انتظارات ما از خودمان نباشد و از دیگران باشد معمولا با دلسردی از اینکه ما نمیتوانیم در زندگی خوشحال باشیم و باید بسوزیم و بسازیم مواجه می شویم.
  این جمله فوق العاده بود

  1. فاطمه خلقتی

   سپاس از شما لیلای عزیز

 2. مریم کشاورزیان

  مطالب بسیار شیوا و کامل بیان شده بود. دانش بسیار ارزشمندی دارید.
  پاینده و جاوید باشید.

  1. فاطمه خلقتی

   درود بر شما مریم عزیز و بزرگوار ، بودن و همراهی شما ارزشمند است. سپاس از شما

دیدگاهتان را بنویسید